Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet

Utolsó módosítás: 2016. július 18.

Elkészült a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) központi aggregációs adatbázisának új portál- és kereső felülete.

Az adatbázis (link az adatbázishoz) 2013 óta gyűjti az Országos Kulturális Digitalizációs Közfoglalkoztatási Program eredményeként létrejött digitális dokumentumokat. Az adatbázisban jelenleg 40 településről 170 partnerintézmény teszi közzé digitalizált dokumentumait; a nyilvános online gyűjtemény magyarországi múzeumoktól, könyvtáraktól, levéltáraktól, magángyűjteményektől, civil szervezetektől, kulturális- és oktatási profilú intézményektől és egyházi gyűjteményektől több mint 350 ezer rekordot és több mint ötmillió metaadatot tartalmaz.

A digitalizált kulturális tartalmak keresése és böngészése mellett a MaNDA adatbázis tételeiből összeállított, hetente bővülő tematikus virtuális kiállításokat is megtekinthetnek az érdeklődők. A virtuális kiállítások a főoldalon, a diavetítés kiajánlott cikkeiből érhetők el. A kiállítások célja, hogy bemutassák az adatbázisba feltöltött kulturális tartalmakat úgy, hogy azt egy új kontextusba helyezik – így egymás mellé kerülhetnek olyan tartalmak is, amelyeket térbeli, jogi, formai tulajdonságaik elválasztanak egymástól, s így talán sohasem kerülnének egy kiállítótérbe.

Az új kereső felületen mostantól lehetőség van összetett keresésre, illetve továbbá újdonság, hogy a rekordok megjeleníthetők intézményi bontásban is. Elkészült a honlap akadálymentesített változata is, és a kor tendenciáinak megfelelően felhasználóbarát lett a megújult weboldal.